Miesiąc: październik 2019
Dzień Młodzieży PCK

25 października obchodzimy Dzień Młodzieży Polskiego Czerwonego Krzyża i tak jak co roku z tej szczególnej okazji składamy wszystkim, którzy są i czują się Młodzieżą PCK najlepsze życzenia. Wszystkim naszym wolontariuszom, osobom zaangażowanym w działalność PCK dziękujemy za poświęcony czas i zaangażowanie. W tym szczególnym dniu chcemy podkreślić Waszą niezastąpioną rolę jaką odgrywacie w Polskim Czerwonym Krzyżu. Życzymy pomyślności, radości z podejmowanych działań, inspiracji do podejmowania nowych wyzwań oraz zapału do dalszej, owocnej pracy. DZIĘKUJEMY !!!

Poniżej zamieszczamy tekst ulotki z lat 30. dotyczącej własnie młodych uczestników ruchu czerwonokrzyskiego (pisownia oryginalna).
WSZYSCY rodzice pragną by ich dzieci były zdrowe, dobre i szczęśliwe,
WSZYSCY wychowawcy dążą do przygotowania rozumnych i szlachetnych obywateli,
WSZYSTKIE dzieci pragną szczęścia i radości …
USZCZĘŚLIWIANIE innych ludzi daje nam szczęście.
Zasada ta jest podstawą Organizacji Kół Młodzieży Czerwonego Krzyża, która pod hasłem „Miłuj Bliźniego” rozwija, pogłębia i rozpowszechnia swe ideały na całej kuli ziemskiej.
Obecnie Koła Młodzieży Czerwonego Krzyża istnieją w 49 krajach i liczą zgórą 12 milionów członków.
W Polsce pod sztandarem Czerwonego Krzyża, pracuje około 80 tys. młodocianych członków, zgrupowanych w 1062 Kołach.
Praca w Kołach Młodzieży Polskiego Czerwonego Krzyża uczy:
1) odczuwać nieszczęście bliźnich i czynem wspomagać potrzebujących,
2) stosować w życiu codziennem zasady czystości, porządku i higieny,
3) rozwijać uczucia przyjaźni wśród młodzieży w kraju i zagranicą przez prowadzenie korespondencji międzyszkolnej, która zbliża dzieci wszystkich narodów, dostarcza cennego materiału do spostrzeżeń pedagogicznych i jest propagandą Polski wśród obcych.Zakładajcie Szkolne i Pozaszkolne Koła Młodzieży Polskiego Czerwonego Krzyża.

Prelekcja dr Katarzyny Tomkowiak o działalności Polskiego Czerwonego Krzyża w czasach II RP

Jednym z punktów programu uroczystości otwarcia wernisażu pt. „100 lat PCK w Toruniu i na Pomorzu” była prelekcja Pani dr Katarzyny Tomkowiak na temat działalności Polskiego Czerwonego Krzyża w czasach II RP w Toruniu i regionie. Dr Katarzyna Tomkowiak jest autorką wielu publikacji, książek i artykułów, a także wystąpień na licznych konferencjach naukowych. W Książnicy Kopernikańskiej jest odpowiedzialna za współpracę naukową i upowszechnianie wiedzy. Serdecznie zapraszamy do odsłuchania prelekcji.
Przyzwyczajki, czyli małe rady, które stają się dobrymi zwyczajami
100-lecie PCK w TV Toruń
100-lecie PCK oczami torun.pl
Okręg Pomorski PCK w Toruniu obchodzi 100-lecie istnienia. Uroczystość z tej okazji odbyła się w dniu 24 października 2019 r. w Książnicy Kopernikańskiej.
W tym dniu miał również miejsce wernisaż pt. „100 lat PCK w Toruniu i na Pomorzu” oraz prezentacja książki Lesława Welkera „Wiek w służbie bliźniego. Zarys historii Polskiego Czerwonego krzyża w Toruniu w latach 1919-2019”.
Z okazji jubileuszu wręczone zostały Medale 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża przyznane przez Zarząd Główny PCK. Otrzymali je m.in. Rada Miasta Torunia, zastępca prezydenta Zbigniew Fiderewicz oraz dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego Krystyna Zaleska, którzy pełnili funkcje wiceprezesów Zarządu Rejonowego PCK w latach 90. XX wieku.Autor: Magdalena Winiarska (torun.pl)
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości z inicjatywy Stowarzyszenia Samarytanin Polski zwołano 18 stycznia 1919 naradę wszystkich istniejących na ziemiach polskich organizacji kierujących się w działaniu ideałami Czerwonego Krzyża. Organizacje te podczas narady odbywającej się pod patronatem Heleny Paderewskiej utworzyły Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża (PTCK). 24 lutego 1920 roku na Pomorzu utworzono oficjalnie Okręg, którego siedzibą stał się Toruń.
Zapraszamy na fotorelacje: https://www.torun.pl/pl/100-lecie-pck-0
Uroczyste otwarcie wernisażu „100 lat PCK w Toruniu i na Pomorzu”
Zanim napiszmy kilka słów o wydarzeniu obejrzyjcie sobie jak wyglądała uroczystość w oku obiektywu:

Oprócz zdjęć na których możecie zobaczyć przebieg całego spotkania zamieszczamy poniżej pieśni Towarzystwa Śpiewaczego Lutnia z Torunia, który uświetnił wydarzenie swoim występem. Klikając na zdjęcie otworzycie album z utworami jakie zostały wykonane przez śpiewaków.
To już dziś! Uroczyste otwarcie wernisażu „100 lat PCK w Toruniu i na Pomorzu”
Dzień Matki w okresie międzywojennym
50. Czy wiesz, że jednym z najważniejszych świąt obchodzonych przez młodzież PCK w okresie międzywojennym był „Dzień Matki” ?
Sposób świętowania „Dnia Matki” w Polsce wywodzi się z tradycji amerykańskiej. W 1858 roku nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis wypromowała „Dni Matczynej Pracy”. W 1905 roku jej córce, która kontynuowała to dzieło, udało się ustanowić „Dzień Matki” jako święto, w którym oddawano hołd matkom za ich poświęcenie, miłość i przywiązanie. Spotkało się to z dużą akceptacją całego społeczeństwa , która w rezultacie doprowadziła do uznania w 1914 przez Kongres Stanów Zjednoczonych „Dnia Matki” za święto narodowe. Przypadało ono na drugą niedzielę maja. Niedługo potem zwyczaj ten rozprzestrzenił się na całą Amerykę, a następnie na resztę krajów świata. W organizację obchodów „Dnia Matki” w Ameryce bardzo zaangażowana była młodzież tamtejszego Czerwonego Krzyża, która zaczęła propagować to święto także wśród młodzieży innych krajów.
Z tradycji amerykańskiej wywodzi się także postrzeganie Czerwonego Krzyża jako Największej Matki na Świecie („The Greatest Mother in the World”). Amerykański artysta zestawił na plakacie propagandowym znak graficzny czerwonego krzyża i opiekującą się rannym żołnierzem siostrę Czerwonego Krzyża oraz napis The Greatest Mother in the World (Największa Matka na Świecie). Motyw ten wykorzystany został w Polsce już w 1921 roku w projekcie autorstwa Bogdana Nowakowskiego. Tytuł obrazu „Największa Polska Macierz – Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża” podkreślał z jednej strony wielkość i powszechność Polskiego Czerwonego Krzyża, z drugiej odwoływał się do podwójnego znaczenia słowa macierz jako matki i ojczyzny. Na polskim plakacie, Macierz -Czerwony Krzyż, otacza troskliwym, pełnym miłości i oddania gestem zarówno rannego żołnierza, starca , jak również utula śpiące dziecko. Obraz wyraża wszystkie te cechy, które stanowiły o istocie misji i działalności Czerwonego Krzyża.
Rozumienie roli Czerwonego Krzyża jako troskliwej matki było bliskie Marszałkowi Piłsudskiemu, czemu dał wyraz w jednej ze swoich wypowiedzi.
„Ranny i chory żołnierz – to sierota wojskowy. Wchodzi nagle, jako odpadek wielkiej produkcji wojennej, do bezdusznej, skomplikowanej maszyny, bezsilny, zdenerwowany, często bezwolny. Trzeba włożyć duże wysiłki, aby w tej maszynie pracowało serce matczyne, które więcej kocha właśnie to dziecko, które jest nieszczęśliwe i zbolałe, a więc nieużyteczne dla pracy, i w tem leży szczytne i wielkie zadanie Czerwonego Krzyża w czasie wojny…”
Nie dziwi więc fakt, że obchody „Dnia Matki” były ważnym elementem wychowania młodzieży Polskiego Czerwonego Krzyża. Z jednej strony był to hołd oddawany matkom za ich miłość, troskę i poświęcenie, z drugiej strony było to wychowanie młodzieży w duchu tych wartości okazywanych wszystkim potrzebującym.
Pierwsze uroczystości z okazji Dnia Matki organizowane były przez młodzież PCK już w latach 20-tych poprzedniego wieku. W materiałach propagujących obchody tego święta wśród młodzieży bardzo często odwoływano się do wspomnień i opisów relacji z matką wybitnych postaci m.in Marszałka Piłsudskiego, Juliusza Słowackiego czy bohatera amerykańskiego Jerzego Washingtona. W okresie międzywojennym każdego roku majowy numer pisma dla młodzieży „Czyn Młodzieży” poświęcony był matce i zawierał zdjęcia z różnych krajów, obrazy, opowiadania, wspomnienia, wiersze poświęcone matkom.
W 1936 r. opracowana została nawet specjalna broszura wydana przez PCK zawierająca oprócz historii tego święta i opisów świętowania w innych krajach również materiały i wskazówki do obchodów „Dnia Matki” w Polsce. Broszura liczyła 68 stron i zawierała wiersze do deklamacji, piosenki, inscenizacje, ‘żywe obrazy”, łatwe do odegrania komedyjki i inne wskazówki „jak urządzić obchód „Dnia Matki”
Niestety ta piękna tradycja świętowania i oddawania hołdu matkom przez młodzież Czerwonego Krzyża z czasem zanikła. Być może uda ją się odnowić i ożywić współcześnie.
Zdjęcia:
1. Plakat Największa Polska Macierz – Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża wzorowany na plakacie Amerykańskiego Czerwonego Krzyża
2-5. Numery „Czynu Młodzieży” poświęcone matkom i obchodom „Dnia Matki”
6. Broszura wydana przez PCK „Wskazówki i materiały do obchodów” 1936
7-10. Przykładowe materiały dla młodzieży i dzieci.
11. Zdjęcie z obchodów w „Dnia Matki w Brodnicy
12. Zdjęcie z obchodów „Dnia Matki” w Chorzowie.
13. Przygotowanie do obchodów w Warszawie, ścinanie własnoręcznie wyhodowanych kwiatów.













Źródło: Małopolski Oddział Okręgowy PCK http://pck.malopolska.pl/
Spotkanie z autorem książki „Wiek w służbie bliźniemu”
Już jutro odbędzie się uroczyste otwarcie wernisażu „100 lat PCK w Toruniu i na Pomorzu”. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodów 100. Polskiego Czerwonego Krzyża. Jedną z pozycji programu będzie prezentacja książki Lesława Welkera „Wiek w służbie bliźniemu”. Pozycja ta przedstawia zarys historii Polskiego Czerwonego Krzyża w Toruniu w latach 1919-2019. Jedną z atrakcji będzie możliwość bezpośredniego spotkania autora oraz otrzymanie autografu.
Serdecznie zapraszamy!
Uroczystość odbędzie się 24 października o godz. 11:00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej – Książnica Kopernikańska w Toruniu na ul. Słowackiego 8.
