100-lecie PCK oczami torun.pl

Okręg Pomorski PCK w Toruniu obchodzi 100-lecie istnienia. Uroczystość z tej okazji odbyła się w dniu 24 października 2019 r. w Książnicy Kopernikańskiej.


W tym dniu miał również miejsce wernisaż pt. „100 lat PCK w Toruniu i na Pomorzu” oraz prezentacja książki Lesława Welkera „Wiek w służbie bliźniego. Zarys historii Polskiego Czerwonego krzyża w Toruniu w latach 1919-2019”.
Z okazji jubileuszu wręczone zostały Medale 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża przyznane przez Zarząd Główny PCK. Otrzymali je m.in. Rada Miasta Torunia, zastępca prezydenta Zbigniew Fiderewicz oraz dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego Krystyna Zaleska, którzy pełnili funkcje wiceprezesów Zarządu Rejonowego PCK w latach 90. XX wieku.


Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości z inicjatywy Stowarzyszenia Samarytanin Polski zwołano 18 stycznia 1919 naradę wszystkich istniejących na ziemiach polskich organizacji kierujących się w działaniu ideałami Czerwonego Krzyża. Organizacje te podczas narady odbywającej się pod patronatem Heleny Paderewskiej utworzyły Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża (PTCK). 24 lutego 1920 roku na Pomorzu utworzono oficjalnie Okręg, którego siedzibą stał się Toruń.

Autor: Magdalena Winiarska (torun.pl)

Zapraszamy na fotorelacje: https://www.torun.pl/pl/100-lecie-pck-0

Fot. Lech Kamiński

Dodaj komentarzVerified by MonsterInsights