Wystawa w Sejmie prezentująca historię działalności PCK

“Polski Czerwony Krzyż to piękna odpowiedź dobrych i wrażliwych ludzi na społeczne potrzeby. PCK zajmuje obecnie szczególną pozycję pośród wielu organizacji humanitarnych w naszym kraju, jest znany ceniony i gotowy podołać wszystkim, najtrudniejszym wyzwaniom współczesnego świata. Losy tej instytucji silnie łączą się z odbudowywaniem naszej państwowości. To jacy jesteśmy i jaka jest Rzeczpospolita, zawdzięczamy również Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi” – ocenił w korespondencji marszałek Sejmu Marek Kuchciński. List na otwarciu wystawy odczytała wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek.

Ekspozycja prezentuje historię PCK na przestrzeni wieku, przede wszystkim pokazuje przemianę podejścia społecznego do ważnych kwestii, takich jak: ochrona zdrowia, krwiodawstwo, edukacja, zdrowe odżywianie. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, 18 stycznia 1919 r. w Hotelu Bristol zwołano naradę wszystkich istniejących na ziemiach polskich organizacji, kierujących się w działaniu ideałami Czerwonego Krzyża. Organizacje te podczas narady odbywającej się pod patronatem Heleny Paderewskiej utworzyły Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża. Oddany w 1901 r. Hotel Bristol, w roku kiedy Henry Dunant, twórca Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, otrzymywał pierwszą Pokojową Nagrodę Nobla, stał się dla PCK miejscem symbolicznym.

18 stycznia 2019 r. przedstawiciele Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża spotkali się ponownie w Hotelu Bristol, aby zainaugurować obchody 100-lecia PCK, honorowy patronat objęła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

Dodaj komentarzVerified by MonsterInsights