W 75. rocznicę Konwencji Genewskich z 12 sierpnia 1949 r. prezydent Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża zaapelował o uczynienie Konwencji Genewskich priorytetem politycznym.
„W podzielonym świecie konwencje genewskie i międzynarodowe prawo humanitarne ucieleśniają uniwersalne wartości, które chronią życie i godność” – powiedziała prezydent Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Mirjana Spoljaric. „Są one niezbędne do zapobiegania i ochrony przed najgorszymi skutkami wojny oraz do zapewnienia, że każdy, nawet wróg, jest traktowany jak istota ludzka”.
Konwencje, fundamentalne traktaty międzynarodowego prawa humanitarnego, są niezwykłym sukcesem na wiele sposobów. Ratują życie. Zakazują tortur i przemocy seksualnej. Wymagają humanitarnego traktowania zatrzymanych. Co najważniejsze, odzwierciedlają globalny konsensus, że wszystkie wojny mają granice.
Niemniej jednak, 75 lat po ich przyjęciu, międzynarodowe prawo humanitarne jest pod presją, a czasami nawet wykorzystywane do uzasadniania przemocy. I dlatego świat musi ponownie zaangażować się w te solidne, ochronne ramy dla konfliktów zbrojnych — takie, które ratują życie, a nie racjonalizują śmierć.
W 1999 roku Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża mówił o 20 aktywnych konfliktach. Dziś widzimy ich ponad 120. Biorąc pod uwagę skalę, prezydent Spoljaric proponuje cztery środki mające na celu zmniejszenie cierpienia:
- Strony konfliktu zbrojnego muszą odnowić i głęboko zobowiązać się do przestrzegania Konwencji Genewskich, przestrzegając litery i ducha prawa.
- Należy wprowadzić konkretne zmiany w zakresie pomocy humanitarnej w miejscach dotkniętych konfliktem zbrojnym.
- Państwa powinny ratyfikować i przestrzegać traktatów międzynarodowego prawa humanitarnego, zwłaszcza protokołów dodatkowych do Konwencji Genewskich.
- Państwa muszą potwierdzić, że wykorzystanie nowych technologii wojennych – sztucznej inteligencji, cyberprzestrzeni i operacji informacyjnych – odbywa się ściśle zgodnie z prawem międzynarodowym humanitarnym, a także opracować nowe ograniczenia dotyczące autonomicznych systemów uzbrojenia.
Premiera interaktywnego filmu edukacyjnego „If war comes to you”
Z okazji przypadającej rocznicy Polski Czerwony Krzyż przygotował premierę interaktywnego filmu edukacyjnego “If war comes to you” w polskiej wersji językowej. Film przedstawia trzy postacie – cywila, pracownika Czerwonego Krzyża i żołnierza – pokazując ich zmagania i dylematy podczas wojny. Interaktywny charakter pozwala widzom lepiej zrozumieć sytuację i emocje wybranego bohatera.
To wszystko na stronie: ifwarcomestoyou.com/pl.