Zbiórka krwi przed Urzędem Marszałkowskim

Po raz ostatni w tym roku specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, w którym można honorowo oddać krew, stanie na palcu Teatralnym przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. Dla dawców, którzy w czwartek (19 grudnia) wezmą udział w akcji, mamy niespodziankę – dzięki uprzejmości Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu rozdawać będziemy choinki. 

– Oddając krew, dzielimy się najcenniejszym darem – życiem. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznej akcji i odpowiedzieli na wezwanie, szczególnie wtedy, gdy krwi brakowało najbardziej. Niezmiernie cieszy fakt, że dawców wciąż przybywa i ze tak wielu ludzi dzieli się tym życiodajnym lekiem z innymi – mówi marszałek Piotr Całbecki. 

Jak informuje Urząd Statystyczny w Bydgoszczy, w województwie kujawsko-pomorskim mamy około 35 tysięcy honorowych krwiodawców – to blisko 2 procent mieszkańców regionu. Od rozpoczęcia comiesięcznej akcji poboru krwi przed Urzędem Marszałkowskim minęło 2,5 roku. W 2019 roku akcja odbyła się już 10 razy. Do udziału zgłosiło się 220 dawców. W tym czasie zebrano blisko sto litrów krwi. 

Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65 roku życia, zdrowe i ważące nie mniej niż 50 kilogramów. Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL. Przed oddaniem krwi w ciągu doby należy wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym i wypoczętym, spożyć lekki posiłek, w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu  (również  w dniu poprzedzającym oddanie krwi).

Oddawanie krwi jest bezpieczne – w tym celu używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym nie ma zagrożenia zakażenia wirusami przenoszonymi drogą krwi. Wizyta w ambulansie rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza i rejestracji oraz pobrania próbki krwi i badania lekarskiego. Sam pobór trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml), a po nim następuje 15 minutowy odpoczynek, po którym dawca odbiera ekwiwalent kaloryczny (czekolady i sok). Więcej informacji na stronie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa staje przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego w każdy trzeci czwartek miesiąca w godzinach 13-17. W tym roku akcję przeprowadzimy jeszcze 19 grudnia. Wzorem lat ubiegłych, podczas ostatniej tegorocznej akcji oddawania krwi, dawcy odbiorą choinki dostarczone na plac przed Urzędem Marszałkowskim przez pracowników Nadleśnictwa Toruń.

Osobom oddającym krew podczas grudniowej akcji rozdawać będziemy choinki, które na plac przed Urzędem Marszałkowskim dostarczą toruńscy leśnicy. 

Akcja oddawania krwi przed Urzędem Marszałkowskim w liczbach:

  • w województwie kujawsko-pomorskim mamy około 35 tysięcy honorowych krwiodawców,
  • w 2019 roku do udziału zgłosiło się 220 dawców,
  • od stycznia 2019 zebrano blisko sto litrów krwi,
  • specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy staje przed Urzędem Marszałkowskim w każdy trzeci czwartek miesiąca. Krew można oddawać w godzinach 13-17,
  • krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65 roku życia, zdrowe i ważące nie mniej niż 50 kilogramów,
  • pobór krwi trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml).

Dodaj komentarzVerified by MonsterInsights