Światowy Dzień Krwiodawcy

🩸14 czerwca na całym świecie obchodzony jest ŚWIATOWY DZIEŃ KRWIODAWCY 🩸

Wszystkim Honorowym Dawcom Krwi składamy serdeczne podziękowania i wyrazy wdzięczności za oddawanie krwi – najcenniejszego daru jaki człowiek może ofiarować drugiemu człowiekowi. Życzymy Wam dużo zdrowia, spełnienia życiowych planów, wszelkiej pomyślności oraz aby to wspaniałe dzieło pomocy innym było źródłem nieustannej satysfakcji.

Światowy Dzień Krwiodawcy został ustanowiony 14 czerwca 2004 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), Międzynarodową Federację Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC), Międzynarodową Federację Organizacji Krwiodawców oraz Międzynarodowe Towarzystwo Transfuzjologiczne, by podkreślić rolę jaką pełnią dawcy krwi zarówno wobec drugiego człowieka jak i służby zdrowia. Data nie jest przypadkowa – 14 czerwca (1868 r.) to dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 roku odkrył grupy krwi za co w 1930 roku otrzymał nagrodę Nobla.

Krew jest niezastąpiona. Co minutę potrzebny jest litr krwi – to 2 dawców! Każdego dnia potrzeba ponad 1000 litrów krwi – to aż 2000 dawców!

Dodaj komentarzVerified by MonsterInsights