Czy mogę oddać krew dla poszkodowanych na Ukrainie

Szanowni Państwo Narodowe Centrum Krwi informuje:

W związku ze spodziewanym wzmożonym zapotrzebowaniem na krew i jej składniki prosimy o bieżące sprawdzanie zapotrzebowania na krew i jej składniki, które jest publikowane na stronach internetowych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa celem dostosowywania oddawania krwi do aktualnych potrzeb. Życie ludzkie jest wartością bezcenną dlatego szczególnie ważna jest współpraca w zakresie dostosowywania pobierania krwi i jej składników do zmieniającego się zapotrzebowania.

(…)

Krew można oddawać w dowolnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Oddziale Terenowym lub podczas mobilnej akcji pobierania krwi, niezależnie od miejsca zamieszkania. Mając na uwadze, że krwi nie można kupić ani wyprodukować, może ją ofiarować wyłącznie człowiek, serdecznie zachęcamy do przyłączenia się do grona Honorowych Dawców Krwi i niesienia pomocy osobom chorym i wymagającym leczenia krwią lub jej składnikami.

Na chwilę obecną to jest 26.02.2022 nie ma specjalnych zbiórek krwi dla poszkodowanych na Ukrainie. Zgodnie z deklaracją Ministerstwa Zdrowia 120 szpitali chce przyjąć poszkodowanych z Ukrainy. Jeżeli osoby te będą potrzebować krwi będzie im ona zapewniona tak jak każdej osobie przebywającej na terenie Polski.

UWAGA!
Zgodnie z ustawą o publicznej służbie krwi dawca powinien władać językiem polskim w mowie i piśmie w stopniu umożliwiającym samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza dawcy i pytań związanych z wywiadem lekarskim.

Dodaj komentarzVerified by MonsterInsights