8 maja – Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca

Każdego roku 8 maja obchodzimy Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Dzień ten nie został wybrany przypadkowo. Jest to rocznica urodzin (8 maja 1828 r. Genewa) Henry Dunanta, ojca założyciela naszego Ruchu. W 1859 roku udokumentował on straszny obraz bitwy pod Solferino we Włoszech. Postanowił opisać to czego był naocznym świadkiem. Jego książka pt. “Wspomnienie Solferino” dała początek jego humanitarnej misji i doprowadziła do powstania pod znakiem Czerwonego Krzyża kilkudziesięciu narodowych stowarzyszeń, których do głównym zadaniem było niesienie pomocy potrzebującym a w szczególności opieka nad rannymi. To co odróżniało nasz Ruch od dotychczasowo udzielanej pomocy to to, że w organizacji pod znakiem Czerwonego Krzyża nie dokonywano rozróżnienia na rannych “swoich” i rannych “wrogów”. Ostatecznie Ruch objął swoim działaniem najodleglejsze zakamarki globu.

Jednak mimo tego iż od wspomnianej Bitwy pod Solferino minęło wiele lat to upływający czas nie przyniósł ludzkości więcej pokoju. W ciągu ponad półtora wieku od inicjatywy Henry’ego Dunanta polegającej na utworzeniu w poszczególnych państwach dobrowolnych, krajowych stowarzyszeń pomocy humanitarnej zmienił się znacząco wygląd działań wojennych to jednak nie zmniejszyło się cierpienie ofiar tych “nowoczesnych” wojen. W obecnych czasach Ruch dodatkowo musi się zmierzyć w nowymi wyzwaniami. Obecnie w dużej mierze zajmuje się udzielaniem pomocy ofiarom katastrof np. klęsk żywiołowych. Ludzki ból niewinnych, przypadkowych ofiar nadal pozostaje nie do zniesienia dla pracowników, działaczy i wolontariuszy Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.  Nadal widzimy ogrom cierpienia i to coraz to na większą skalę. 

Miniony 2020 rok ukazał, że cały świat, bez wyjątków jest podatny na zdarzenia kryzysowe. Pandemia zmieniła nasze życie częstokroć przynosząc nam i naszym bliskim, znajomym wiele smutku i udręczenia. Jednocześnie jednak uwidoczniła u naszych wolontariuszy, działaczy i pracowników niezwykłe zaangażowanie, zapał i chęć do niesienia pomocy w tym trudnym czasie.

Skala dzisiejszych wyzwań może wydawać się przytłaczająca. Ale w obliczu globalnej pandemii, kryzysu klimatycznego czy też niebezpieczeństw związanych z ubóstwem ekonomicznym musimy podejmować działania, które to chociażby w jakimś stopniu zabezpieczą nas przed ich skutkami. Nadzieja ta jest budowana poprzez niezliczone akty dobroci, które to są okazywane przez setki tysięcy wolontariuszy różnych organizacji humanitarnych.

Wszędzie tam, gdzie jest kryzys, są wolontariusze Czerwonego Krzyża lub Czerwonego Półksiężyca. Są oni gotowi wspierać poszkodowanych i pomagać im np. w szybszym powrocie do zdrowia czy też w zwykłych czynnościach dnia codziennego. Ich zaangażowanie nigdy nie słabnie, a ich współczucie nie ma granic.

W Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca oddajemy hołd tym milionom wolontariuszy, członkom i działaczom, którzy codziennie pracują na całym świecie, aby zapobiegać ludzkiemu cierpieniu a gdy ono wystąpi łagodzić je . Ludzie Ci pracują na pierwszej linii każdego kryzysu, często w trudnych warunkach, narażając nawet własne bezpieczeństwo. Zasługują na naszą głęboką wdzięczność, którą pragniemy wyrazić właśnie w tym szczególnym dniu.

Pandemia COVID-19 nadal ma duży wpływ na nasze życie. Jednak ta kryzysowa sytuacja ukazuje rolę i podkreśla znaczenie całego naszego Ruchu – zarówno stowarzyszeń krajowych jak i organizacji międzynarodowych – w niesieniu pomocy i czynienia dobra. Z tą właśnie pomocą dotarliśmy w ciągu ostatniego ciężkiego dla nas wszystkich roku do kilku tysięcy osób potrzebujących. Pomoc tą nieśliśmy w wielu miastach Polski. Działamy jednak nie tylko w tych dużych miastach ale również w mniejszych miejscowościach.  Robimy to, współpracując ze społecznościami lokalnymi, władzami publicznymi i społeczeństwem obywatelskim. Chcemy aby nasze skoordynowane działania zapewniły potrzebującym jeszcze bardziej skuteczniejszą pomoc.

Świat zawsze będzie stawał w obliczu nowych kryzysów i wyzwań. W naszej ponad 150-letniej historii istnienia odpowiadaliśmy na wyzwania każdej epoki. W dzisiejszych czasach nadal to robimy i w nadchodzących latach składamy obietnicę, że nadal to robić będziemy.

W tegorocznym Światowym Dniu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca nie tylko świętujemy ale i potwierdzamy nasze wielkie zaangażowanie w misję humanitarną jaką zapoczątkował Henry Dunant..

Razem jesteśmy #NieDoPowstrzymania !

Z okazji Światowego dnia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca wszystkim wolontariuszom, działaczom, współpracownikom, darczyńcom oraz sympatykom pragniemy złożyć serdeczne podziękowania za bezinteresowną działalność i wkład wniesiony w rozwój Czerwonego Krzyża. Życzymy zadowolenia i satysfakcji z podejmowanych działań, sukcesów w ich realizacji, wytrwałości w pracy dla szlachetnych idei a także powszechnego zrozumienia i szacunku dla tych działań.

Vivat! Crescat! Floreat!

niech żyje, niech wzrasta, niech kwitnie!

Zarząd i Pracownicy OR PCK w Torniu / 8 maja 2021 r.

Dodaj komentarzVerified by MonsterInsights