18 stycznia 1919, 2 miesiące po powrocie Polski na mapę Europy, zostaje powołane Towarzystwo Czerwonego Krzyża działające odtąd nieprzerwanie (od 1927 roku jako Polski Czerwony Krzyż) w ramach największej i najstarszej międzynarodowej organizacji humanitarnej.
W związku z tym w roku 2019 obchodziliśmy jego 100. lecie istnienia. Między standardowymi pracami społecznymi i działalnością humanitarną znaleźliśmy czas na zorganizowanie szeregu wydarzeń, które podkreśliły rocznicę naszego Stowarzyszenia.
Warto więc podsumować ten jubileuszowy rok i wspomnieć wydarzenia, które sensu stricte nie są podstawą naszego działania ale podkreślają idee które nam przyświecają przez 100 lat naszej a także Waszej działalności. Zorganizowane eventy, zabawy, gry, przemarsze stanowiły połączenie, które często określane jest mianem “przyjemne z pożytecznym”. Poniżej wymieniamy kilka ważniejszych wydarzeń.
Kalendariun:
Wernisażu „100 lat PCK w Toruniu i na Pomorzu”
Książka „Wiek w służbie bliźniemu”
Spotkanie z pracownikami, wolontariuszami oraz podopiecznymi
Msza Święta z udziałem JE. Biskupa Wiesława Śmigiela
Działam więc jestem – sympozjum o wolontariacie
Filatelistyka – znaczek i karta pocztowa okolicznościowa
Kalendarz stworzony na 100. lecie PCK
Konkurs plastyczny “100 lat PCK oczami dziecka
Upublicznienie dokumentacji z działalności PCK 1919-1938
Konferencja naukowa “Prawo humanitarne w 100 lecie Polskiego Czerwonego Krzyża”
Finał akcji “Podaruj Dzieciom Serce”
Odsłonięcie tablicy 100. lecia istnienia Polskiego Czerwonego Krzyża (wkrótce)
Warto wspomnieć, że w czasie uroczystych wydarzeń wręczane były Medale 100. lecia Polskiego Czerwonego Krzyża. Wyróżnienie to otrzymywali wolontariusze, działacze, organizacje współpracujące, przedstawiciele władz samorządowych oraz instytucje, które wspierają nas w naszej działalności.
Dziękujemy nie tylko za to, że byliście z nami w ten jubileuszowy rok ale, że możemy na Was liczyć od wielu lat, w każdym dniu i o każdej porze!
Więcej o historii powstania Polskiego Czerwonego Krzyża znajdziecie na stronie pck.pl