PCK w Międzynarodowym Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca

Polskie Towarzystwo Polskiego Krzyża (obecna nazwa: Polski Czerwony Krzyż) zostało oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża w dniu 14 lipca 1919 r., zaś 16 września tego samego roku zostało przyjęte w poczet Międzynarodowej Ligii Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża (obecna nazwa: Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca). PCK utrzymuje przyjazne kontakty z MKCK, Federacją i bratnimi Stowarzyszeniami Krajowymi, w tym w sposób szczególny z: Białoruskim, Duńskim, Austriackim, Niemieckim, Węgierskim, Ukraińskim, Brytyjskim i Francuskim Czerwonym Krzyżem. Wspólnym mianownikiem naszych działań jest Siedem Zasad Podstawowych Ruchu, tj.: humanitaryzm, bezstronność, neutralność, niezależność, dobrowolność, jedność i powszechność.

Poniżej możecie Państwo zapoznać się z notą Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża w Genewie zawiadamiającej o powstaniu Polskiego Czerwonego Krzyża i uznaniu PCK przez MKCK.

Do P.P. Prezesów i Członków Zarządów Glównych Towarzystw Czerwonego Krzyża:

Już od dość dawna ukonstytuowało się w Warszawie Towarzystwo Polskiego Czerwonego Krzyża. Nie było ono ogólnonarodowym. Rozmaite organizacje Czerwonego Krzyża istniały w Krakowie i Galicji. Te wszystkie oddziały połączyły się w celu utworzenia Czerwonego Krzyża Polskiego i 15 kwietnia 1919 r. Rząd Polski zatwierdził statut, przyjęty poprzednio przez Walne Zgromadzenie Towarzystwa.

W tym pierwszym statucie widoczne były pewne braki, które należało uzupełnić. Mianowicie należało stwierdzić, że nowopowstałe Towarzystwo jest narodowym Polskim Towarzystwem Czerwonego Krzyża i pomocniczą organizacją wojskowej służby sanitarnej.

Po przeprowadzeniu koniecznych poprawek statut PCK odpowiada zasadniczym, jednolitym, obowiązkowym każde nowe Narodowe Towarzystwo CK.

Prócz tego Rząd Polski, uznany jako Rząd niezależny został upoważniony do podpisania wobec Szwajcarskiej Rady Federalnej Konwencji Genewskiej z 1906 roku.

Uznajemy zatem z radosnym uczuciem PCK jako ostatecznie i urzędowo ukonstytuowane i uwierzytelniamy je u innych dawniejszych Towarzystw, pośród których PCK zajmie miejsce na równi z innymi, jako nowy i uprawniony członek.

Nie potrzebujemy oczywiście polecać sympatii i przychylności Państw Towarzystwo PCK.

Towarzystwo urzęduje w Warszawie.

Zgodnie z tradycją wkrótce ogłosimy statut, jak również skład Zarządu i dekret Rządowy, zatwierdzający Towarzystwo.

Za MKCK Prezes Edward Naville
Viceprezes Adolf d’Espine

Geneva 14 lipca 1919 r.

Dodaj komentarz



Verified by MonsterInsights